10 nekompromisných striel na Matúša Tomaškoviča...

 

Na ihrisku vyniká svojou ješitnosťou, ktorá je určite podnietená výbornej kondičke. Niekedy je fakt ťažké odhadnúť jeho rolu v tíme. Zastáva pozíciu obrancu alebo útočníka? To je toľkokrát pre prítomných priaznivcov otázka zápasu. Vídať ho na oboch koncoch ihriska behom jedného striedania je uňho rutina.

Reč je o Matúšovi Tomaškovičovi, ktorý do každého jedného zápasu vloží všetok svoj potenciál. Hráč s číslom #10 dotiahol počas tejto sezóny Topoľčany k najlepšiemu umiestneniu po základnej časti. Sezóna tak pre Žochárov nekončí a Matúš v nej, spolu so zvyškom tímu, pokračuje štvrťfinálovým kolom play-off proti Trnave. To započne už tento víkend na ihrisku Trnavy.

No tesne pred jeho samotným začiatkom sa nám Matúša podarilo zastihnúť a zamieriť naňho našu dekádu nekompromisných otázok.

  1. Matúš ahoj, určite sa našim fanúšičkám srdcia rozochveli, keď sme ako ďalšiu obeť uviedli teba. Tak nám teda čosi o sebe prezraď. Mimo iného, holduješ napríklad nejakému zlozvyku

Tak ahojte, volám sa Matúš Tomaškovič a nedávno som oslavoval 22. narodeniny. Detstvo som strávil na Základnej škole Hollého v Topoľčanoch. Už tam sa začali písať moje prvé florbalové začiatky. Za zmienku stojí určite aj to, že som istý čas svojho detstva strávil v Nemecku, kde som býval a taktiež chodil do školy. Po návrate späť na Slovensko som začal navštevovať Súkromné gymnázium v Topoľčanoch. Po skončení strednej školy som si pre svoj ďalší krok vybral Vysokú školu sv. Cyrila a Metoda v Piešťanoch, kde som zakotvil na odbore fyzioterapeuta. Avšak odbor ma moc nezaujal, čo viedlo k tomu, že som štúdium po roku prerušil. Momentálne som na voľnej nohe a pripravujem sa na prijímacie skúšky na Vysokú školu zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety v Bratislave, konkrétne na odbor zubná technika. A k tomu zlozvyku. Asi za tej svoj najväčší považujem neustále prehrabovanie sa vo vlasoch počas zápasov alebo tréningov. (smiech)

  1. Keď načrtneme otázku tvojich športových začiatkov, čo sa ti ako prvé vybaví v mysli? Bol u teba florbal už od malička športom č.1 ? 

Priznám sa, florbal nebol odjakživa mojím športom č.1. V mladosti som sa venoval futbalu a taktiež plávaniu, no oboje ma s odstupom času omrzelo. S florbalom som začal na základnej škole, ako som už v predchádzajúcej otázke spomínal, niekedy v šiestom ročníku. Tréningy mal na starosti pán Ivan Valko. Tréningy neboli na škodu, no predsa to bolo skôr len také naháňanie sa za loptičkou v malej telocvični. Florbal ma ale začal baviť čoraz viac a viac. Preto som sa rozhodol, že sa florbalu začnem venovať o čosi intenzívnejšie, a tak som zavítal do klubu ŠK Rebels 91 Topoľčany. Dodnes si pamätám tréningy na zdravotnej škole a na vtedy ešte nezrekonštruovanej telocvični SOŠ Drevárskej so starými parketami, kde nás trénoval Marián Daňo a naučil základným veciam, za čo mu dodnes patrí veľká vďaka. Tak takéto boli moje začiatky s florbalom v Topoľčanoch. (smiech)

  1. Málo kto vie, že si v čase svojej puberty pobýval v Nemecku. Čo ťa tam zaviedlo a ako na túto životnú etapu s odstupom času spomínaš? Okúsil si taktiež nemecké florbalové palubovky?

Do Nemecka som sa dostal skrz môjho ocina, ktorý tam býval a navrhol mi, či by som tam nechcel ísť študovať. Poviem vám, boli to dlhé noci rozmýšľania. Odísť od kamarátov, spolužiakov, spoluhráčov a hlavne od maminy, s ktorou som bol už od útleho veku mimoriadne spätý a ísť do cudzej krajiny, kde som nikoho nepoznal, nebolo ľahké. Chcel som však spoznať nových ľudí a hlavne sa naučiť nemecký jazyk, a tak som ocinovi prikývol. Prvý deň v novej škole po veľkých stresoch dopadol nad moje očakávania veľmi dobre. Spolužiaci ma hneď prijali medzi seba aj napriek tomu, že som sa s nemčinou veľmi trápil a dorozumieval som sa všetkými možnými spôsobmi. (smiech) Samozrejme ani s florbalom som neskončil. Na internete som sa dopátral k florbalovému klubu neďaleko mesta, kde som býval. Chalani v klube ma taktiež bez problémov prijali medzi seba. Opäť som sa florbalovo posunul niekam ďalej, aj keď sme hrávali iba tretiu najvyššiu nemeckú súťaž. No mal som možnosť po prvýkrát okúsiť aj mužskú súťaž. V Nemecku som bol takmer dva roky a dalo mi to veľa skúsenosti. Nielen florbalových, ale aj životných. Dodnes tam mám veľa kamarátov, s ktorými som v kontakte cez sociálne siete a každý rok tam cez leto chodím na turnaj.

  1. Po návrate naspäť na Slovensko si florbalovo zakotvil nie v Topoľčanoch, ale v neďalekej Nitre. Prečo padla voľba práve na Nitru? Nebolo pre teba náročne skĺbiť štúdium v Topoľčanoch s neustálym cestovaním na tréningy, kedy si sa toľkokrát vracal domov až v neskorých večerných hodinách? 

Ešte počas môjho pobytu v Nemecku som bol v kontakte s chalanmi z Topoľčian, ktorí hrávali v Nitre, ma volali, aby som sa prišiel ukázať na ich tréning. Mal som vtedy isté obavy, pretože tréningy boli večer a domov sme sa vracali vlakom neskoro v noci. Poviem vám, mamina touto skutočnosťou veru moc nadšená nebola, veď predsa len, škola bola prvoradá. No nemal som vtedy moc na výber, pretože som s florbalom skončiť nechcel. Rozhodol som sa tak pre Nitru, kde som začal hrávať juniorskú extraligu a mužskú 1. ligu. Aj napriek problémom, ktoré vtedy v Nitre boli, teda najmä v kádri mužov, na toto obdobie veľmi rád spomínam. Boli sme výborná partia, najmä v juniorskej kategórií.

  1. Pred sezónou 2016/2017 si sa do Žochároviec vrátil. Čo podnietilo tento krok? 

Keďže som na ďalší rok už nemohol hrávať juniorskú súťaž a mužský florbal v Nitre zanikol, hľadal som možnosť, kde by som sa mohol florbalovo ďalej rozvíjať. Napokon nám, chalanom z Topoľčian, písal vtedajší tréner Emil Šatan, či nemáme záujem sa stretnúť a vrátiť sa späť do dresu Žochárov. Priznám sa, že som chcel skúsiť aj nejaké iné mesto, ale voľba padla na Topoľčany. Zvážil som to hlavne skrz toho, že som poznal veľa chalanov a bolo to moje mesto.

  1. V tejto sezóne ťa zvedavé oči divákov mohli zahliadnuť nielen v drese Topoľčian, ale taktiež aj v drese extraligového AS Trenčín, kde si pôsobil v rámci striedavého štartu. Ako hodnotíš túto skúsenosť? 

Môžem to hodnotiť len pozitívne. Extraliga je určite o dosť kvalitnejšia súťaž než Prvá liga, ktorú Topoľčany hrajú. Zahrať si s hráčmi, ktorí už majú niečo odohrané v Extralige, alebo dokonca v reprezentácií, mi dalo veľa skúsenosti.

  1. Topoľčany sa v tejto sezóne po základnej časti umiestnili na historicky najlepšom šiestom mieste, na ktorom majú určite nemalú zásluhu aj tvoje výkony. Misia postúpiť do play-off tak bola splnená. Vo štvrťfinále nastúpime proti FBC 11 Trnava, ktorá si nás vybrala ako svojho súpera. Ako vnímaš naše šance na postup? Môže sa v konečnom zúčtovaní ako rozhodujúce pre Trnavu preukázať výhoda domáceho ihriska počas prvých dvoch zápasov?

Tak, play-off je nová súťaž a každý má rovnakú šancu postúpiť. My pôjdeme do každého zápasu na 110% a necháme v ňom všetko. S Trnavou máme za sebou veľmi vyrovnané zápasy, v sérií môžu rozhodnúť maličkosti. Mám informácie, že na prvý zápas, ktorý hráme na ihrisku Trnavy, sa dostaví plný autobus našich fanúšikov. Verím, že nás budú hnať dopredu za víťazstvom a my ich na oplátku potešíme pekným florbalom a samozrejme aj výhrou. Dúfam, že si nájdu čas aj na domáce zápasy, presne ako to bolo na poslednom domácom kole proti Harvardu. Celý zápas nás povzbudzovali, za čo im chcem aj s chalanmi poďakovať, pretože keď prišlo do haly viac divákov a nebolo ticho, to vypadalo nielen konečne ako sme chceli, ale aj adrenalín v našich žilách o čosi stúpol a hralo sa nám tak oveľa lepšie.

  1. Matúš, čo ty a poverčivosť? Môžme ju u teba vo veľkom spozorovať, alebo ťa táto vlastnosť zďaleka obchádza?

Skôr som ten typ človeka, ktorý na poverčivosť moc neverí, no za príklad našej tímovej poverčivosti môžem uviesť náš pozápasový pokrik. Po každom vydarenom zápase vždy spievame našu víťaznú "hymnu", (smiech) o ktorej sme presvedčení, že nám prináša šťastie. Nejedenkrát sa k nám pridajú aj diváci alebo mladé nádeje nášho klubu spolu s ich rodičmi.

  1. Ako sme už dopredu spomínali, nejedno ženské srdco zaplesalo pri zistení, že ďalšie strely sme zamerali práve na teba. Avšak všetci si uvedomujeme, že to tvoje už nejaký ten rôčik bije pre Mišku, ktorá je taktiež florbalistka a momentálne oblieka dres Partizánskeho. Vďačíš práve florbalu za vaše prvé stretnutie a následne vzplanutie plamienka lásky medzi vami?

S Miškou sme sa zoznámili približne pred tromi rokmi, plus mínus. (smiech) Bolo to na turnaji v Sabinove, kde vycestovali obe naše seniorské kategórie. Muži aj ženy. Takže áno, vďačím za to práve florbalu.

  1. Naša rubrika je už tradične ukončená otázkou ohľadne sociálnych sietí. Ak by si sa mal na deň vžiť do role napríklad administrátora webovej stránky alebo správcu Facebooku, čo by si pridal, respektíve odstránil? Poď do nás, sme otvorení všetkým možnostiam. 

Osobne si myslím, že klubová stránka, či už komunikácia klubu cez sociálne siete, išla za posledný rok výrazne hore. Mám na mysli vždy horúce a zaujímavé správy o našom klube oživené nekompromisnými strelami na jeho členov alebo klasické reportíky po víkendových zápasoch. Možno o trošku viac by som sa venoval Instagramu, ale inak dávam palec hore.

 

Matúš sa s našimi otázkami vysporiadal naozaj bravúrne. Ukázal že je profík nielen na ihrisku, ale aj pri zodpovedaní našich otázok. Patrí mu veľká vďaka za jeho čas a držíme všetky päste pri najbližších zápasoch ! :)

 

PARTNERI


.

O KLUBE


Florbal v Topoľčanoch začala hrávať partia chalanov v roku 2007 len tak medzi sebou .

 Od roku 2008 aj súťažne, zastrešení pod ŠK Rebels 91 Topoľčany s predsedom Ivanom Valkom, ktorí zastupoval v meste aj hokejbal. V roku 2009 prišla do klubu posila z Trnavy - Emil Šatan, ktorý sa ako hrajúci tréner venoval najmä mužom, ale snažil sa pomôcť aj pri iných družstvách. Ivan Valko si vzal pod krídla ženy, s ktorými sa mu podarilo dostať až do baráže o postup do extraligy, v ktorej ale boli neúspešný.

Muži postúpili z druhej ligy do prvej a aj v nej sa im darilo, no nakoniec im o bod ušiel postup do extraligy. Mužov i ženy čakala postupná obmena kádra i trénerov a vyústilo to v mužské vypadnutie do najnižšej súťaže a ženy sa pretĺkali v ženskej prvej lige.

 V roku 2014 vznikla silná požiadavka viacerých členov na kvalitatívne zlepšenie hernej kvality i podmienok.

 V roku 2015 došlo k oddeleniu od ŠK Rebels 91 Topoľčany, ktorý ostal zastupovať len hokejbal a vznikla Slovenská Športová Agentúra – občianske združenie, ktoré oficiálne zastupuje florbal v Topoľčianskom regióne a to pod súťažným názvom FbO Žochár Topoľčany.

 Počas svoje florbalovej histórie sme získali medaile na rôznych florbalových turnajoch, boli sme účastníkmi záverečných turnajov o Majstra Slovenska v rôznych kategóriách, naši členovia hrali v extraligových kluboch či boli súčasťou regionálnych florbalových výberov.

Aj naďalej túžime získavať úspechy a vychovávať úspešných florbalistov nie len po športovej, ale i po ľudskej stránke.

© 2017-2019 FbO Žochár Topoľčany. Všetky práva vyhradené. Projekt zrealizoval: Catnet.tk