Žochárov za potrebnými bodmi hnala fantastická divácka kulisa. Šesťbodový víkend dorazil do TIS Arény v najlepší možný čas

Nadpis vystihuje azda všetko. Konečne sa počas tejto sezóny v Topoľčanoch odohral florbal v pravom slova zmysle. Žochári nielen, že naplno prejavili svoj hráčsky potenciál, ktorý v nich drieme, ale sa im ho aj naplno podarilo zúžitkovať a ziskom šiestich bodov si v predstihu zabezpečili miestenku v nadstavbovej časti zvanej play-off. Ale nebyť šiesteho dôležitého článku na ihrisku, zrejme by nad vyraďovacou časťou stále visel otáznik. TIS Aréna zažila, najmä v nedeľu, divácku kulisu, na ktorú si azda pamätajú len tí najvernejší. Fantastická atmosféra otriasala celou halou a pre Žochárov to bol ten potrebný šiesty hráč, ktorého na toto dvojkolo tak veľmi potrebovali.

Toto by bolo iba ilúziou, keby k nám DetvaPartizánske nepricestovali. Tí ale, ako už iste viete, úspešne do Topoľčian dorazili, a tak sa mohli začať dve veľmi dôležité bitky tejto sezóny.

9.2. FbO Žochár Topoľčany vs. DTF team Detva Joxers 11:9 ( 4:1 , 3:5 , 4:3 )

Vzhľadom k tomu, že bolo po celom Slovensku počas soboty hraných celkom 6! súťaží, musela byť na tento zápas povolaná česká dvojica rozhodcov Piško s Vráblikom. Trošku nás to možno vykoľajilo z rovnováhy, veď hlavní arbitri z Čiech ešte v Topoľčanoch nikdy nepískali.

Profesionalita z nich priam sršala, úvodný hvizd si dokonale postrážili a zápas začal presne o 18tej. Žochári v ňom predviedli úvod ako hrom. Do 10. minúty znamenal gól Hatalu a 2x Smutného vedenie domácich 3:0. V 12. minúte mierne schladil nadšenie domácich hosťujúci kapitán Chamula, ktorý znižoval na rozdiel dvoch gólov. Žochárom sa vedenie podarilo prinavrátiť gólom Hrušovského v 14. minúte, ktorý zároveň aj uzavrel gólový účet prvej časti. Druhá tretina začala riadne zhurta. Prvé dva brejky z úvodu tretiny zo strany útočníka Detvy Michálika skončili v Paulenovej sieti a domáci sa museli mať na pozore - 4:3. Rýchlu kontru ale v zápätí svojím gólom zakončil Smatana a dodal naspäť život tváram šokovaných domácich priaznivcov. Detva sa s nami preťahovala aj naďalej. V 26. minúte Michálik skompletizoval svoj hatt-rick. Slabú chvíľku oboch obrán využívali aj Žochári. V 27. minúte sa presadil Kráľ – 6:4. Následne Detva získala väčšiu časť hry, čo pramenilo k vyrovnaniu. Zapríčinili sa o to góly Ištvana a Maľu. Radosť Detvanov z vyrovnania netrvala dlho. Kľud na hokejky domácim dodal presný kúsok z hokejky Žaťka v 33. minúte. Kľud sa mohol zmeniť na relatívny pokoj, no žiaľ dve ponúknuté trestné strieľania Žochári nevyužili. Najprv Tomaškovič v 38. minúte zoči voči Nôtovi nepretavil svoj blafák do úspešného konca a v 40. minúte Smutný, mieriac na pravý horný roh, bránku súpera prestrelil. Do záverečnej časti sme vstupovali s jednogólovým vedením. Stav 7:6 nám naznačil, že víťazom alebo porazeným sa môžu stať obaja zo zúčastnených. Azda preto záverečná tretina začala trošku opatrnejšie než tie predošlé. Hra sa odohrávala viac menej po mantineloch či v strede poľa. A preto sa gólu dočkali diváci až v 50. minúte. Svoje strelecké štatistiky si obohatil Laudon. Teda vlastne on ani ten gól nestrelil. Pri rozohrávke zo svojho bránkoviska ho trafil obranca Detvy, kedy sa nastrelená loptička následne prekotúľala až za chrbát nič netušiaceho Nôtu. Tento gól vybičoval hostí k zvýšenej aktivite, zásluhou ktorej sa po góloch Michálika a Saba v 54. minúte stav zápasu opäť zrovnal – 8:8. Tento stav prinútil kapitána domácich Smatanu siahnuť po oddychovom čase. A vyplatilo sa! Po piatich sekundách od spustenia hry Kopecký šibalsky švihol na bránku hostí takmer z polovice ihriska a loptička na prekvapenie všetkých skončila v bránke Detvy. Gólová poistka sa dvoch minút podarila pridať Kráľovi, ktorý ťažil zo spolupráce so Smutným – 10:8. Hostia ale naďalej nepovoľovali, domácich uzatvárali na ich polovici. Začiatkom 59. minúty sa do brejku dostal Daňo a skackajúcu loptičku popri súboji s obrancom Detvy šikovne umiestnil do brány hostí. Detve sa koncom 59. minúty podarilo znížiť vďaka Kulichovi, ale zo záverečného náporu už viac nevyťažili. Výsledok 11:9 pasoval do roly víťaza domáce Topoľčany.

10.2. FbO Žochár Topoľčany vs. FBK Harvard Partizánske 5:3 ( 2:1 , 1:1 , 2:1 )

Od nedeľňajšieho zápasu sme si sľubovali veľa. Tešili sa naň oba tábory, veď šlo predsa o derby. „Zápas sezóny“ znamenal pre TIS Arénu taktiež návštevu sezóny. Do domovského stánku domácich zavítala vyše stovka priaznivcov, z ktorých značná hŕstka pricestovala aj z Partizanského. V hale už pred samotným úvodným buly bola cítiť značná nervozita. Oba celky si uvedomovali dôležitosť tohto zápasu. Ale neboli jediní, ktorí si jeho dôležitosť uvedomovali. Taktiež časomeračský stolík sa chvel miernou nervozitou nesklamať toľko prítomných zvedavých očí. Začalo sa naozaj z ostra. Už od úvodného hvizdu sa na ihrisku odohrával boj. Ako blesk z jasného neba udrel na začiatku prvej minúty Daňo a poslal Žochárov do vedenia. Na tempe gól rozhodne neubral. Oba tímy pokračovali vo vysokom napadaní a súperovi nedarovali ani kúsok priestoru, trebárs na rozbehnutie protiútoku. Následné gólové suchoty pokračovali až do 14. minúty, keď náskok domácich zvyšoval opäť Daňo. V 19. minúte bol za opakované priestupky dvojminútovým trestom potrestaný domáci Žaťko a Žochári museli ubrániť zvyšok tretiny. Žiaľ nepodarilo sa a Harvardu sa krátko pred odchodom do šatní podaril skorigovať stav stretnutia zásluhou kapitána družstva Drusku – 2:1. Druhá tretina sa začala za mohutného povzbudzovania domácich priaznivcov, ktorí hnali svojich dopredu. Hral sa vyrovnaný florbal, kedy tipnúť si víťaza by bola samovražda. Domácich k víťazstvu priblížil Daňo, ktorý skompletizovaním svojho hatt-ricku v 31. minúte dodal Topoľčanom späť dvojgólové vedenie. Následne sa v 32. minúte previnil Hatala a putoval na trestnú lavicu za bránenie v hre. Partizánske opäť ukázalo svoju dominantnosť v presilovej hre, keď ju využíval Berešík po asistencii od Krajčoviča - 3:2. Do konca prostrednej časti sme sa už gólu nedočkali a tak všetka pozornosť smerovala k záverečnej tretine. Úvod vyšiel lepšie hráčom Harvardu. Začiatkom 43. minúty sa na Paulena rútil útočník Harvadu a obranca Kopecký musel zaťahovať „ručnú“. Ako aktéra trestného strieľania vybral kouč hostí Daňo Vlčka. S jeho kľučkou do forhendu si ale Paulen profesorsky poradil a udržal domácich pri vedení. V zápätí sa Žochári dostali k dvom presilovkovým hrám po sebe. Baťovka však bránila dokonale. Krátko po návrate Krajčíka na palubovku v 51. minúte sa ale zaskvel Gálet a Topoľčany viedli o dva góly – 4:2. Domáce tribúny šli prasknúť. Toľký nával hluku a eufórie TIS Aréna azda ešte nezažila. Akúsi poistku sa podarilo pridať na hokejky domácich v 54. minúte Kráľovi, ktorý prekonal Laciku v bránke hostí. Ihneď po inkasovaní si Harvard bral oddychový čas. Tento ťah trénerovi hostí vyšiel. Do siedmich sekúnd Harvard po góle Drusku znižoval. Pri góle si nešťastie narazil chrbát brankár domácich Paulen, a tak bol divoký priebeh hry na pár minú prerušený. Do bránky sa po krátkom ošetrení vrátil a ukážkovo zatiahol roletu. A keďže si ju dokonale zatiahol aj Lacika, na ktorého už Žochári nevyzreli, zvíťazili v tomto dôležitom súboji Topoľčany nad Partizánskym 5:3.

Šesťbodový víkend zavítal do Topoľčian v najlepšiu možnú chvíľu. Žochárom sa vďaka nemu podarilo ukotviť si miestenku vo vyraďovacej časti. Videli sme dva fantastické zápasy, kde sa jedna akcia s druhou predbiehali o honor ktorá divákom viac ulahodila. Predovšetkým zápas s Harvardom sa do dejín zapíše veľkými písmenami. Zápas ponúkol všetko – kvalitné výkony, výbornú divácku kulisu a hlavne víťazstvo Žochárov.

EŠTE RAZ ĎAKUJEME !

Do skompletizovania skladačky zvanej základná časť nám však chýba ešte jeden dielik. Posledný zápas odohrajú Žochári už tento víkend v Seredi proti miestnym ICE Players Sereď. V zápase prakticky už nepôjde o nič, Žochári majú účasť medzi najlepšími ôsmimi zabezpečenú a hráči Serede sú už istými zostupujucimi do nižšej súťaže. Na zápas tak môžu Topoľčany nastúpiť s vyvetranými hlavami a pomaličky šetriť sily na blížiaci sa vrchol sezóny.

PARTNERI

.

O KLUBE

Florbal v Topoľčanoch začala hrávať partia chalanov v roku 2007 len tak medzi sebou .

Od roku 2008 aj súťažne, zastrešení pod ŠK Rebels 91 Topoľčany s predsedom Ivanom Valkom, ktorí zastupoval v meste aj hokejbal. V roku 2009 prišla do klubu posila z Trnavy - Emil Šatan, ktorý sa ako hrajúci tréner venoval najmä mužom, ale snažil sa pomôcť aj pri iných družstvách. Ivan Valko si vzal pod krídla ženy, s ktorými sa mu podarilo dostať až do baráže o postup do extraligy, v ktorej ale boli neúspešný.

Muži postúpili z druhej ligy do prvej a aj v nej sa im darilo, no nakoniec im o bod ušiel postup do extraligy. Mužov i ženy čakala postupná obmena kádra i trénerov a vyústilo to v mužské vypadnutie do najnižšej súťaže a ženy sa pretĺkali v ženskej prvej lige.

V roku 2014 vznikla silná požiadavka viacerých členov na kvalitatívne zlepšenie hernej kvality i podmienok.

V roku 2015 došlo k oddeleniu od ŠK Rebels 91 Topoľčany, ktorý ostal zastupovať len hokejbal a vznikla Slovenská Športová Agentúra – občianske združenie, ktoré oficiálne zastupuje florbal v Topoľčianskom regióne a to pod súťažným názvom FbO Žochár Topoľčany.

Počas svoje florbalovej histórie sme získali medaile na rôznych florbalových turnajoch, boli sme účastníkmi záverečných turnajov o Majstra Slovenska v rôznych kategóriách, naši členovia hrali v extraligových kluboch či boli súčasťou regionálnych florbalových výberov.

Aj naďalej túžime získavať úspechy a vychovávať úspešných florbalistov nie len po športovej, ale i po ľudskej stránke.

© 2017-2019 FbO Žochár Topoľčany. Všetky práva vyhradené. Projekt zrealizoval: Catnet.tk