Prihlásiť


Zhodnotenia a očakávania očami trénera Kopeckého

Máme pred sebou rok 2020. Rok, ktorý je vstupom do tretej dekády nového milénia. A celkom určite je rok 2020 aj pre náš klub istým míľnikom. Taktiež si môžeme povedať, že už ako klub vo svojej novodobej histórií pôsobíme počas dvoch dekád.

K novému roku sa viažu aj isté predsavzatia, ktoré si ľudia alebo kluby dávajú. Aj preto sme chceli túto príležitosť naplno chytiť za pačesy a vyspovedať nášho generálneho manažéra a trénera v jednej osobe Tomáša Kopeckého. Ten sa skutočne hecol a bez najmenších ťažkostí nám ponúkol relevantnú odpoveď snáď na všetko, na čo sme boli zvedaví.

 

Tošo, rok 2019 máme úspešne za sebou. Ako by si ho takto spätne v krátkosti zhodnotil? Bol pre náš klub úspešný alebo sa jednalo o rok, na ktorý sa bude sotva v dobrom spomínať?

Ahojte. Myslím že na tento rok by sme sa mohli pozerať ako na rok na horskej dráhe. Keď zoberiem situácie od začiatku roka, teda 2. polovice sezóny 2018/2019, kedy v našom klube nastali personálne zmeny a museli sme si zvykať na iné pozície a upravenie istých krokov, tak to bolo ťažké. Týmto sa chcem aj poďakovať našim partnerkám/manželkám, že mali pri nás pevné nervy a tolerovali nám každodenné hodinové telefonáty. Meniť veci už v rozbehnutej sezóne je neskutočne náročné, ale myslím, že sme to zvládli veľmi dobre. Novú sezónu sme už začali vo väčšej pohode, na všetko sme sa včas pripravovali a zatiaľ prebieha bez problémov. Čo sa týka športových záležitosti, sme ale dopadli lepšie než sme očakávali. Muži obsadili skvelé 4. miesto, dorastenci žiaci a pripravkári reprezentovali náš klub tak ako sa patrí a hlavne prišli noví mladí florbalisti, čo nás teší asi najviac. Výchova mladých florbalistov je pre nás prioritou, pretože práve oni budú o pár rokov v mužskej kategórii zastupovať naše mesto a možno sa dostanú aj do národnej reprezentácie.

 

Pred sezónou 2019/2020 sme sa ako klub dočkali výraznej finančnej injekcie od mesta. Ako sme zatiaľ ponúknuté prostriedky využili?

Tak to bola skôr adrenalínová injekcia. Mesto splnilo presne to, čo sľúbilo. Finančná podpora nám veľmi výrazne pomohla. Financie ktoré sme dostali sme investovali do mládeže. Kúpili sa nové sady dresov a trenírok pre všetky mládežnícke kategórie. Mladší žiaci a prípravka od tejto sezóny trénujú 3x do týždňa a dorastencom z tejto dotácie môžeme zabezpečiť dopravu na súperove zápasy. Úplne inak sa dýcha v takejto situácii, je to neporovnateľné. Sme vďační, že sa mesto rozhodlo podporovať aj menšie športy a my mu za to nespočetne krát ďakujeme.

 

 

 

Naším nosným pilierom klubu je mužský káder. Ako by si zhodnotil ich výkony počas tohto roka? Je pravdou, že minulú sezónu sme dosiahli doposiaľ najlepšie umiestnenie v novodobej histórií klubu, no v tejto sezóne sú zatiaľ výkony ako na hojdačke a účasť medzi najlepšou osmičkou nemusí byť vôbec samozrejmosťou. Čomu by si tento fakt pripísal?

S chalanmi bývam relatívne často, komunikujeme spolu a pravidelne chodím na všetky domáce zápasy. Bol som aj v Dubnici či v Trnave. V tíme nenastali nejaké veľké zmeny. Dvaja hráči do tímu pribudli a jeden skončil s aktívnou kariérou. Prvú polovicu by som zhodnotil tak, že boli minúty, kedy žasnete z ich hry a potom nastane desať minút totálnej katastrofy, ktorá stála chalanov túto sezónu už nespočetne veľa bodov. Priznávam, že vysvetliť si to sám neviem. Je ale pravda, že toto je ich najväčšia slabina a môže ich to stáť účasť v play-off. V druhej polovici sezóny chalani zapracovali na svojej hre a nebolo to vidieť len pri pribúdaní bodov do tabuľky, ale aj na celkovej hre mužstva. Dôležité zápasy vyhrali a nábeh na play-off sa rázom stáva realitou. Nesmieme ale to zakríknuť, chalani to majú stále vo svojich rukách.

 

Samozrejme teba ako trénera mládežníckych kategórií nemôže obísť otázka ohľadne mládeže. Zaznamenali Žochárici herný progres oproti predošlému roku? Môže sa v blízkej budúcnosti florbalová mládež Topoľčian vyrovnať slovenskej špičke (viď mládežnícke družstvá Trenčína)?

Na rozdiel od Trenčína alebo iných popredným klubov, kde majú stabilné kategórie, tak my máme absolútne rozdielne kategórie. Dorastenci bodovo tento rok nespĺňajú naše očakávania. Pravdou je aj to, že s touto vekovou kategóriu máme problém už zopár rokov. Počet hráčov je nízky, čo sa odzrkadľovalo aj na nasadení na tréningu, kde chýbala vzájomná konkurencia, čo sa následne potom ukázalo aj v zápasoch. V novembri sme ale spravili menšie zmeny a výsledky sa ukázali. Niektorí muži začali chodiť dorastencom na tréningy pomáhať a dopĺňať ich nízky počet. Kvalita tréningov stúpla a bolo to vidieť aj na ich hre v zápasoch. Som spokojný s ich zlepšením za posledné mesiace no zároveň ma mrzí, že ten posun prišiel dosť neskoro. Mladší žiaci minulý rok obsadili v tabuľke posledné miesto a tento rok sú priebežne na 6. mieste, čo je skvelý posun. Vďaka mestu, ktoré nám finančne pomohlo sme si mohli dovoliť o jeden tréning týždenne naviac a je to vidieť ako na hre, tak aj na výsledkoch. Disciplína detí je skvelá a ja sa nemám na čo sťažovať. Naši najmladší prípravkári spravili asi najväčší posun. Minulý rok sme chodili po každom víkende domov nabalení gólmi, ktoré nám súper počas zápasov nastrieľal a túto sezónu bez problémov konkurujeme aj klubom z Trenčína. Pripravkári taktiež trénujú 3x do týždňa a chodievajú pomáhať aj na žiacke zápasy, čiže kontaktu s hokejkou a loptou majú hojne. Je pravda, že tento ročník je veľmi silný a nabitý talentom, ale ten nikdy nestačí treba na sebe poctivo pracovať a títo chlapci na sebe neskutočne drú a čo je najdôležitejšie baví ich to. Veľkú zásluhu na tom samozrejme majú aj asistenti ktorí chodia pravidelne vypomáhať na tréningy a venujú sa ci už malinkým začiatočníkom alebo individuálne brankárom a v neposlednom rade je to zásluha aj rodičov.

 

 

Do roka 2020 sme už vstúpili. Aké má klub pre tento rok vízie? Čo nás ako klub v novom roku ďalšej dekády čaká?

U mužov sa zrealizoval príchod staronového hráča pre posilnenie útoku Christiana Kopeckého a očakávať môžeme v najbližších týždňoch aj návrat dlhodobejšie zraneného hráča Michala Ábela. U dorastencov chceme pokračovať v tom, čo sme zaviedli tento rok a ťahať ich viac do sveta veľkého florbalu pomocou predania skúseností našich mužov. Postupne ich  tak pripraviť na štart v drese našej najstaršej kategórie - mužov. Taktiež chceme u mladších žiakov a prípravke zväčšiť počet, čiže vytvoriť nábor. Pripravkárov pravdepodobne čakajú majstrovstvá Slovenska (resp. Pohár o prezidenta SZFB). Ďalej čo sa týka turnajov, tak sa chystáme minimálne na Prague games, Slovak Florbal cup a turnaj v Modre. To, čo nás čaká a neminie, je samozrejme aj zlepšovanie sa vo všetkých ostatných zložkách, čiže pravidelne zasadnutia vedenia klubu, kde si ako vždy povieme v čom sme sa zlepšili a v čom naopak musíme ešte zapracovať. Tak ako sa musia zlepšovať deti, tak aj my tréneri, a preto nás čakajú školenia, aby sme nabrali skúsenosti a vedomosti. V priebehu februára za spolupráce mesta a Nadácie TV Joj nás čaká Floorball SK liga. Na záver sezóny by sme mali záujem obnoviť opäť mestskú ligu pre priateľov topoľčianskeho florbalu, ale o tom budú informácie neskôr. Ja by som si osobne ale prial, aby sme pokračovali v nadstavenom rodinnom trende, a to v takom, že naši muži budú chodiť aj naďalej pomáhať do všetkých mládežníckych kategórii, učiť ich a venovať sa im minimálne tak, ako doteraz a oni ich zasa na oplátku budú hnať na všetkých domácich zápasoch k víťazstvám. A predovšetkým by sme si priali aby naďalej pokračovala skvelá spolupráca s naším hlavným domovským stánkom a jeho vedením – SOŠ Drevárskou, vďaka ktorej disponujeme skvelými priestormi, ktoré ponúkajú ideálne podmienky pre florbal v Topoľčanoch. Minulý rok sa náš klub mohol pýšiť perfektným vzťahmi medzi všetkými kategóriami a želám si aby to aj naďalej pokračovalo.

 

Tošo, ďakujeme ti za tvoj čas! Prajeme, aby sa rok 2020 o pár mesiacov mohol zhodnotiť ako jeden z najúspešnejších v dejinách klubu.

 

 

PARTNERI


.

O KLUBE


Florbal v Topoľčanoch začala hrávať partia chalanov v roku 2007 len tak medzi sebou .

 Od roku 2008 aj súťažne, zastrešení pod ŠK Rebels 91 Topoľčany s predsedom Ivanom Valkom, ktorí zastupoval v meste aj hokejbal. V roku 2009 prišla do klubu posila z Trnavy - Emil Šatan, ktorý sa ako hrajúci tréner venoval najmä mužom, ale snažil sa pomôcť aj pri iných družstvách. Ivan Valko si vzal pod krídla ženy, s ktorými sa mu podarilo dostať až do baráže o postup do extraligy, v ktorej ale boli neúspešný.

Muži postúpili z druhej ligy do prvej a aj v nej sa im darilo, no nakoniec im o bod ušiel postup do extraligy. Mužov i ženy čakala postupná obmena kádra i trénerov a vyústilo to v mužské vypadnutie do najnižšej súťaže a ženy sa pretĺkali v ženskej prvej lige.

 V roku 2014 vznikla silná požiadavka viacerých členov na kvalitatívne zlepšenie hernej kvality i podmienok.

 V roku 2015 došlo k oddeleniu od ŠK Rebels 91 Topoľčany, ktorý ostal zastupovať len hokejbal a vznikla Slovenská Športová Agentúra – občianske združenie, ktoré oficiálne zastupuje florbal v Topoľčianskom regióne a to pod súťažným názvom FbO Žochár Topoľčany.

 Počas svoje florbalovej histórie sme získali medaile na rôznych florbalových turnajoch, boli sme účastníkmi záverečných turnajov o Majstra Slovenska v rôznych kategóriách, naši členovia hrali v extraligových kluboch či boli súčasťou regionálnych florbalových výberov.

Aj naďalej túžime získavať úspechy a vychovávať úspešných florbalistov nie len po športovej, ale i po ľudskej stránke.

© 2017-2020 FbO Žochár Topoľčany. Všetky práva vyhradené. Projekt zrealizoval: Catnet.tk